8 500 ₴
6 375 ₴
Апарат Kors Silver Plus
20 літрів
Виробник – «Kors»
Опис моделі:
Апарат Silver Plus від компанії «Корс» - це колона діаметром 2 дюйми, великої продуктивності, ідеальна колона для дистиляції. Особливість цього апарату – розбірна кламповая царга, великий вихід продукту, ідеальне співвідношення ціни, якості і продуктивності. Лінійка моделей Silver – зацікавить навіть досвідченого винокура. У поєднанні з баком серії Kors Classic - ця колона задовольнить всі Ваші потреби як в якості, так і кількості отриманого продукту.
Колона Silver Plus дуже зручна у використанні за рахунок розбірної кламповой царги. Ви з легкістю встановіть цю колону на будь кламповое з'єднання, з легкість обслужите і промиєте колону, з легкістю встановіть насадку Панченкова. Також не мало важливим достоїнством цієї колони, є установка стандартних кламповых аксесуарів і комплектуючих – диоптров, вузлів відбору, додаткових царг.
Обладнання на кламповых з'єднаннях, дуже зручно в експлуатації, а до того ж, функціонально. Багато виробників як українські так і китайські, пропонують величезний асортимент аксесуарів для модернізації. Кламп – це стандарт в дистилляторах, і дійсно, це практично.
Для Вашої зручності та економії, ми комплектуємо все наше обладнання однаковими комплектуючими, дотримуємося постійний розміри і діаметри, не змінюємо розробленої конструкції, що при купівлі іншої колони, дає Вам можливість заощадити, використовуючи сантехнічний комплект та інші комплектуючі з наявного апарату.
При розробці лінійки власного обладнання, ми враховували всі апарати, представлені на ринку, всі недоліки конкурентів, технічні помилки і не досконалі комплектації, що дало можливість значно модернізувати наше обладнання, і воно стало ще универсальней, практичніше, технологічніше. А головним завданням стала безпека. Реалізація цього аспекту була для нас перевіркою, випробуванням для технологів – як серйозного і відповідального виробника. І ми домоглися бажаного результату, застосувавши безліч технологічних рішень:
- знімні ручки для установки жароміцних накладок, під уникнення опіків;
- спеціальні парові клапани тиску, спрацьовують при мінімальному збільшенні ризику розриву ємності;
- торцеві шви, відповідають Госту, для мінімізації розриву і протікання;
- штамповане дно та кришка для захисту від деформації, навіть при максимальних температурах;
- зменшена кількість сантехнічних з'єднань, для мінімізації підтоплення та затоплення;
- жорстка фіксація регуляторів потоку на колоні, для точності і зручності контролю над процесом.
Комплектація:
1.2 бак Classic 20 л. - 1 шт;
1.3 фланець 165 мм - 1 шт;
1.4 колона Silver – 1 шт;
Технічні характеристики процесу:
Технічні характеристики вироби:
Основні вузли колони Silver Plus:
а. вузол підключення колони до ємності;
б. вузол підключення холодної води;
ст. вузол зливу гарячої води;
р. вузол гільзи для термометра;
д. вузол зливу дистиляту;
е. вузол гільзи термометра в баку;
е. вузол зливу з бака;
ж. вузол підключення клапана безпеки;
з. вузол горловини бака;
в. вузол підключення тена (при додатковій комплектації);
й. вузол з'єднання царга-дефлегматор.
Пристрій і принцип роботи дистилятора Silver Plus:
1. Колона Silver Plus від компанії «Корс», працює за принципом зміни стану рідини, для кінцевої конденсації потрібної фракції.
2. Сировина заливається в куб, ємність. Апарат з'єднати з ємністю, підключити до водопроводу і встановити на джерело нагріву.
3. При нагріванні сировини, пари піднімаються по вертикальній царге, де зміцнюються і фільтруються від шкідливих домішок насадками Панченкова.
4. При температурі до верху колони 78,3-78,5 ° С (оптимальна робоча температура в колоні), олії та шкідливі домішки піднімаючись вгору по колоні, конденсуються в п'яти трубному дефлегматоре, стікають назад у куб, а легка фракція, у вигляді пара, потрапляє в кожухо-трубний теплообмінник, в якому конденсується, і виходить через трубку відбору, у вигляді дистиляту. Холодильник складається з 5-ти вертикальних трубок діаметром 10 мм.
5. У процесі дистиляції - відділення "голів", "тіла" і "хвостів", розраховуються по таблиці з урахуванням кількості і міцності вихідної сировини.
Наше завдання ділитися досвідом!
Що ж таке дистиляція з технічної сторони, і чому ми отримаємо ці заповітні краплі чистого продукту? Все дуже просто, але також абсолютно! Як ми знаємо зі шкільної програми фізики, вода (рідина) може перебувати в трьох станах – твердому, рідкому і газоподібному.
Дистиляція – це багаторазовий перехід сировини в двох станах – газоподібному і рідкому. Тобто процес зводиться до пере конденсації, поділ та відборі рідини в обмеженому обсязі (в нашому випадку колоні дистилятора), під впливом різних температур (далі-t). І саме t відіграє тут важливу роль. Точка кипіння різних рідин, розчинів, кислот, абсолютно різна – оцтові альдегіди закипають при t 21 ºC, метиловий спирт при t 65 ºC, вода при t 100 ºC, а наш розчин містить воду, спирти, ефіри, кислоти, альдегіди. Завдання їх розділити, отримати саме ту фракцію, ту складову, якої в загальному обсязі дистилируемой рідини може міститися до 21%. І саме від нас залежить правильне виставлення t режимів – комбінацією джерела нагрівання та подачі води, а іншу роботу дистилятор зробить сам. Завдяки утриманню t в потрібних межах, ми і конденсируем потрібну рідину, що було неможливо зробити на старих дистилляторах, де t не контролювалася, та й просто не враховувалася як головний аспект чистого продукту. Один охолоджувальний елемент і відсутність регуляторів подачі охолоджувача, в старих приладах, не дозволяв домогтися потрібного ефекту, а погана герметичність додавала свою нотку «вонючести».
Кожухо-трубна система цього дистилятора, забезпечить прекрасну циркуляцію охолоджуючої рідини. Точні регулятори потоку води - забезпечать дозоване охолодження. Цифрові термометри - дають можливість контролювати потрібну t, а герметичність системи не дасть проривів парів, а слідчо не приємного запаху в готовий продукт. Ми маємо повний контроль системи – t і охолоджувача, можемо виставляти швидкість відбору, розділяти і відбирати потрібні і не потрібні фракції в сировині і отримувати на виході чисту, прозору рідину.
Стабільність – запорука успіху, а якість вузлів і комплектуючих – надійність, довговічність і безпеку.
Інструкція по використанню
Ваша перша робота з апаратом
Один з п'яти початківців «експериментаторів» (сказано з повагою, але посмішкою на обличчі), не може впорається з апаратом, проблеми виникають вже на етапі складання, а з проблемами, і бажання закинути апарат на курну полку. Але це оманливе думка, емоції, не знання комплектації, принципу роботи, складання і обслуговування. Для Вашого комфортного використання, фахівці компанії «Корс» розробили цю поетапну інструкцію. Дотримання етапів і наших рад, зробить процес безтурботним, і Ви будете здивовані якістю виробленого дистиляту в домашніх умовах.
Перед початком процесу
Зібраний в коробці побутової дистилятор – складний виріб, а місце «народження» апарату - запорошене виробництво. Нержавіюча сталь – один з найскладніших видів металу в обробці. Хоча апарати і проходять очистку перед упаковкою (очищення від металевого пилу, промивання в розчині для видалення слідів полірування, паст, нагару, промивка миючими засобами) – це не дезінфекція, всі деталі апарату треба промити водою з застосуванням миючих засобів, дезінфекторів (безліч різновидів) або прокип'ятити в розчині лимонної кислоти (15). Також прокип'ятіть насадку Панченкова у воді, зі столовою ложкою лимонної кислоти (15) на 1 літр води (потрібно прибрати з насадки заводські масла).
Збірка
- вкрутіть штуцера (9) на сайт зливу гарячої води (в). Герметизують різьбове з'єднання за допомогою стрічки фум.
- вкрутіть голчасті крани (8) на вузол підключення холодної води (б). Герметизують різьбове з'єднання за допомогою стрічки фум.
- з'єднайте штуцера (9) в єдине ціле, за допомогою трійника (7) і трубки (5) у вузлі (в) (використовуйте невеликі шматочки трубки). Це злив відпрацьованої гарячої води.
- з'єднайте голчасті крани (8) в єдине ціле, за допомогою трійника (6) і трубки (4) у вузлі (б) (використовуйте невеликі шматочки трубки). Це подача холодної води з джерела водопостачання.
- з'єднайте трійник (7) з трубкою (5).
- з'єднайте трійник (6) з трубкою (4).
- вставити у гайку (10) паранитовую прокладку (11).
- з'єднайте гайку (10) з вільним кінцем трубки (4). Якщо діаметр різьбового з'єднання гайки (10) не збігається з вашим діаметром на джерелі водопостачання, скористайтесь додатковими перехідниками або дивертором для кухонного змішувача. Для герметизації різьбового з'єднання використовуйте стрічку фум (12).
- вкрутіть в бак 1.2 клапан безпеки 22 у вузлі (ж).
- вкрутіть в бак кран кульовий (23) у вузлі (е) з використанням стрічки фум (10).
- вставте термометр (2) вузол (е).
- приєднайте фланець (1.3) у вузлі (з) з використанням силіконовою
прокладки (21), болтів (19) і баранчиків (20). Для болтів використовуйте ключик (16).
Увага! Не перетягуйте різьблення. Ключик 10-13 мм в комплекті до колони, служить як інструмент для зручної фіксації болтів.
Вувагу! Установка апарату на бак здійснюється після затоки сировини в ємність.
Після декількох дистиляції, Ви виробите свій метод на практиці.
Пийте тільки якісні напої, пийте в міру і будьте здорові.
Основні атрибути | |
---|---|
Виробник | Корс |
Країна виробник | Україна |
Об`єм | 20 л |
Стан | Новий |